Šnorchl - popis a návod jak vybírat


Potápěčský šnorchl

Dýchací trubice je součást potápěčského vybavení a patří do takzvaného ABC (šnorchl, maska, ploutve). Šnorchl umožňuje při plavání na hladině držet hlavu pod vodou a přitom normálně dýchat.

AIR_DRY_black

Šnorchl je sestaven z náustku z měkké gumy nebo silikonu (moderní a trvanlivější provedení odolávající vlivům počasí, UV záření atd.) a z dýchací plastové trubice s vnitřním průměrem přibližně 2 cm, délkou maximálně 40 cm. Náustek je bočním vývodem nebo ohebnou hadicí spojen s dýchací trubicí. U moderních šnorchlů už trubky nejsou rovné, ale mírně prohnuté a kopírují tak tvar hlavy. Délka trubice 40 cm nesmí být překročena, jinak je zde nebezpečí zpětného vdechnutí už vydechnutého vzduchu. Objem vydechnutého vzduchu by byl menší, než objem dýchací trubice a vydechnutý vzduch by neopustil trubici. Dá se tomu zabránit použitím vhodného ventilu, díky kterému se vzduch vydechuje přímo do vody a trubicí se pouze vdechuje čerstvý vzduch. Dalším důvodem proti použití delších trubic je tlak vody, která svírá hrudní koš a brání tak nadechnutí potápěče. V hloubkách větších než 112cm již vdech není vůbec možný, neboť hrudník je vodou stlačen do pozice usilovného výdechu (v hloubkách až do 70m je proto třeba použít k dýchání potápěcí přístroje, které automaticky nastavují tlak vdechovaného vzduchu na hodnotu tlaku v okolní vodě).

Některé typy šnorchlů jsou vybaveny ventily: na spodním konci ventil pro odstranění shromážděné vody, na horním konci pro zabránění vniknutí vody při potopení. Šnorchl může mít úchytky pro připevnění k masce nebo může být zastrčený pod páskem masky. Vyfouknutí vody ze šnorchlu na hladině spolehlivě nahradí u šnorchlů bez ventilu drahou a komplikovanou techniku. Šnorchly, které jsou přímo součástí masky a byly dříve dostupné, jsou v současnosti z bezpečnostních důvodů zakázané. Šnorchl se používá při přístrojovém potápění jako určitý druh rezervy. Potápěč šetří při použití šnorchlu na hladině zásobu tlakového vzduchu. Při případném výpadku dýchacího přístroje může pohodlně plavat na hladině.

Při ploutvovém plavání se používá tvar šnorchlu, který je upevněn centrálně před obličejem, nikoli bočně.
Pro děti se vyrábějí šnorchly se zmenšeným objemem, aby se vyloučilo nebezpečí zpětného nádechu.

Šnorchl si vyberete zde: http://www.st-potapeni.cz/snorchly/

Zdroj textu: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0norchl

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.