Maska - popis a návod jak vybírat

Potápěčská maska


Nesprávně také potápěčské brýle je součást základního vybavení potápěče nebo šnorchlaře. Skládá se z těla masky z měkké gumy nebo silikonu, ve kterém je vpředu vsazený rovný průzor (zorník). Na tvář potápěče dosedá lícnice se zdvojeným okrajem, která brání vnikání vody do vnitřního prostoru masky. Část masky, která je v kontaktu s pokožkou potápěče je většinou právě ze silikonu, protože ten nevyvolává alergické reakce. Nastavitelný gumový, nebo silikonová pásek drží masku na hlavě. Jsou zásadní rozdíly mezi potápěčskou maskou a plaveckými brýlemi. Plavecké brýle chrání oči hlavně před chlorovanou vodou bazenů. Od masky se brýle liší malými očnicemi, jednoduchým upínacím páskem a hlavně chybějící kapsou pro nos (nosním kompenzátorem).

FavolaTransparent-Aqua  VenturaBK
Maska umožňuje potápěči ostré vidění pod vodou. Lidské oko je přizpůsobeno přechodu světla ze vzduchu, nikoli z vody. Pokud přijde oko do styku přímo s vodou (opticky hustším prostředím, než je vzduch) nedokáže oční čočka odlišný index lomu vyrovnat. To se odstraní právě použitím masky se vzduchovou kapsou před obličejem. Lom světla na rozhraní mezi maskou a vodou způsobuje společně se vzduchovou kapsou před očima zvětšení pozorovaného obrazu. Proto vypadají předměty pozorované asi o 30% větší a vzdálenosti působí o 25% menší, než ve skutečnosti. Lidé, kteří nosí brýle používají někdy upravené dioptrické masky. Sklo průzoru může být vybroušené, případně jsou do masky dodatečně vlepeny čočky.

Výběr masky
Po přiložení masky na obličej bez upevnění páskem a nadechnutí nosem se musí maska udržet na obličeji. Taková maska má vhodný tvar i velikost. Upevňovací pásek nesmí být příliš krátký, jinak se deformuje tělo masky. Masky prostě musí pohodlně a spolehlivě sedět na obličeji. Každá maska je jiná, je nutné vyzkoušet více typů. Zvláště důležité je zkoušení před nákupem pro ženy, které mají drobnější obličej. Především při přístrojovém potápění je důležitá možnost pod vodou vyrovnat rozdíl tlaku vody a tlaku uvnitř masky. To je umožněno vydechováním vzduchu nosem.

Masky zakoupíte zde: http://www.st-potapeni.cz/masky/

Další informace najdete zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pot%C3%A1p%C4%9B%C4%8Dsk%C3%A1_maska

Zdroj textu: Wikipedia

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.