Kompenzátor vztlaku - Jacket

Kompenzátor vztlaku

Obvykle obsahuje vak na vzduch společně s několika ventily (napouštěcím, vypouštěcím zároveň pojistným). Vztlak potápěče se mění s hloubkou a s úbytkem dýchacích plynů z tlakové lahve. Změnou naplnění kompenzátoru může potápěč udržovat vyvážený vztlak. Moderní jacket je vybaven kapsami na integrovanou zátěž kterou lze i jednoduše odhodit.

Kompenzátory vztlaku jsou:

  • typ „žaket“ – obdoba batohu obepínající tělo umožňující i připevnění tlakové lahve a zátěže
  • typ „křídlo“ – na zádech nesené kovové konstrukci je připevněna duše tvarů U či O a tlaková lahev či tlakové láhve
  • typ „plovací vesta“

Zdroj textu: Wikipedia

Kompenzátory vztlaku a zátěž
Pro zanoření v neoprenovém obleku potřebujete zátěž, protože neoprénový oblek má vztlak v závislosti na jeho tloušťce. Čím silnější oblek, tím větší zátěž potřebujete. Protože ale se zvětšující se hloubkou se neoprénové obleky stlačují, a tak ztrácejí vztlak, je třeba s přibývající hloubkou kompenzovat ztrátu objemu obleku. A k tomu slouží kompenzátor vztlaku.
Základem každého kompenzátoru vztlaku je nafukovací duše, která má dva základní tvary.
Vesta (Jacket) nebo křídlo (tvar podkovy). Vestové kompenzátory jsou poměrně oblíbené mezi rekreačními potápěči pro snadné ustrojování.
Bývají vybaveny kapsami a integrovanou zátěží. Mohou se lišit umístěním duše, a to buď na zádech a bocích tzv. (batoh), anebo pouze na zádech, tzv. (křídlo). Je to nejrozšířenější kompenzátor vztlaku mezi rekreačními potápěči.
Jejich nevýhodou je větší odpor ve vodě, pokud mají mít dostatečný vztlak, a poměrně málo místa pro umístění další výstroje, takže se hodí spíše pro jednodušší ponory.

soul twilight


Vhodnějším typem pro potápění je kompenzátor typu křídlo se zádovou deskou (backplate) s nosným postrojem a D kroužky. Má menší odpor a větší vztlak. Umožňuje snadno vyměnit opotřebované části kompenzátoru. Zároveň vám umožňuje postup do vyšších kvalifikací potápění, aniž byste si museli kupovat celý nový kompenzátor.
Na tento typ kompenzátoru lze totiž umístit většinu výstroje, kterou budete potřebovat, a na místa, kde vám nebudou vadit a snadno na ně dosáhnete. Bederní popruh také slouží k nesení zátěže v kapsách, zátěž musí být odnímatelná. 90% smrtelných nehod rekreačních potápěčů je způsobeno tím, že nedokázali odhodit zátěž. Doporučujeme objem křídla pro monoláhev 18 –25l. Je sice pravda, že větší křídlo má větší odpor, ale musíte si uvědomit, že vás také musí být schopno vynést i s partnerem, který ztratil vztlak (někdy i vědomí), bezpečně na hladinu.Další součástí kompenzátoru vztlaku je inflátor, který slouží k nafukování duše tlakovým vzduchem. Hadice inflátoru má dva ventily- napouštěcí a vypouštěcí.

Dále jsou na různých místech duše umístěny bezpečnostní ventily, které zabraňují přefouknutí duše a zároveň mohou být použity k nouzovému vypuštění kompenzátoru.
Nylonový popruh s přezkou umístěný na zádech kompenzátoru slouží k připnutí lahve ke kompenzátoru.
Většina dnešních kompenzátorů vztlaku má již zátěž integrovanou do nosného systému, a tak se dříve běžný zátěžový opasek používá stále méně. Skládá se z nylonového popruhu a přezky. Na popruh se navlékají jednotlivá litá závaží. Do integrované zátěže se naopak většinou používají broková závaží, protože ta se lépe přizpůsobí tělu a je s nimi bezpečnější a jednodušší manipulace.
Zdroj textu: EUROPEANDIVING SCHOOL ®

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.